Więcej o Domowym Kościele
Domowy Kościół jest częścią polskiego, posoborowego ruchu odnowy i ewangelizacji pod nazwą Światło-Życie, założonego przez ks. Franciszka Blachnickiego przy współpracy z s. Jadwigę Skudro.
Domowy Kościół posiada własną strukturę w ramach struktury ruchu Światło-Życie, dostosowaną do niej i na niej wzorowaną. Para Krajowa w Polsce jest odpowiedzialna za kontakty z Ruchem Domowego Kościoła w Kanadzie.
POWSTANIE DOMOWEGO KOŚCIOŁA
Ks. Blachnicki wiedział, że konkretną potrzebę naszych czasów stanowią sprawy rodziny. Postanowił stworzyć w ruchu Światło-Życie coś dla rodzin.
Zaczęło sie od pierwszych rekolekcji w 1973 roku w Krościenku. Uczestniczyło w nich ok. 150 osób. Były to małżeństwa bez dzieci oraz rodzice z mniejszymi dziećmi, dzieci starsze wzięły udział w oazach młodzieżowych.
"Po rekolekcjach ks. Blachnicki zabrał się do tworzenia pierwszej teczki formacyjnej. Miał wszystko: szkołę apostolską, ewangeliczne rewizje życia, modlitwy, wiele cytatów z dokumentów soborowych, materiały formacyjne ruchu END. Według tej teczki prowadzono przez kilka lat oazy rodzin."
(s. Jadwiga Skudro)
W czerwcu 1974 roku ks. Franciszek Blachnicki prosi o współpracę w Ruchu siostrę Jadwigę Skudro. Siostra ukończyła Instytut Rodziny, a w czasie podróży zagranicznych szczegółowo zapoznała się z ruchem Equipes Notre Dame. W 1974 roku ks. Blachnicki zorganizował Pierwsze Podsumowanie rekolekcji rodzinnych. Na tym podsumowaniu Założyciel ustalił rozpoczęcie zakładania kręgów rodzin.
ROZWÓJ RUCHU
S. Jadwiga i Krystyna Kegel objechały miejscowości, z których pochodzili uczestnicy rekolekcji rodzinnych. Skutkiem tego wyjazdu było założenie 36 kręgów rodzin. Każdy krąg składał się z 4 do 7 małżeństw.
"W 1975 roku Ojciec rozpoczął wydawanie pisma w Ruchu: "List Domowy Kościół". Zadaniem s.Jadwigi było dostarczanie materiałów END, Ojciec sam pisał artykuły dotyczące liturgii, spraw rodziny, wychowania dzieci lub korzystał z pomocy innych.”
W numerze 17 Listu DK ks. Blachnicki nadaje gałęzi rodzinnej ruchu Światło-Życie nową nazwę: Ruch Domowy Kościół. Założyciel tworzy osobną strukturę RDK: moderator krajowy, para krajowa, moderatorzy i pary diecezjalne, pary rejonowe, moderator parafialny i para animatorska danego kręgu.
Są też diakonie. W ramach diakoni jedności (w ruchu Światło-Życie) znajduje się także diakonia Domowego Kościoła. W ten sposób zapewniona jest jedność ruchu DK z ruchem Światło-Życie.